Çamurca Plajı Rekreasyonel Turizm Alanı

Ayhan ERGÜN

Ayancık Belediye Başkanı

TR82 Bölgesi Kalkınma Ajansı: T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)
25 Temmuz 2009 tarihli 15236 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ve Türkiye genelinde Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren 26 Kalkınma Ajansı’ndan biridir. Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan TR82 Bölgesi’nde 2009 yılından itibaren faaliyet gösteriyor. Kamu kaynağı kullanıp ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan KUZKA bölgemizin her noktasını kendi özgün nitelikleriyle yaşanabilir kılmak amacıyla yerel ve ulusal kalkınmaya hizmet ediyor.

Bölgesel kalkınmayı tetiklemek üzere çeşitli hibe programları yürütülüyor. Bunun yanında planlamadan Bölge tanıtımına, Bölgemizin yatırım ortamının pazarlamasından ulusal ve uluslararası işbirlikleri sağlamaya kadar birçok faaliyeti katılımcılık esasına dayalı olarak gerçekleştiriyor.

Ayancık Belediyesi’nin turizm alanındaki projeleri, Çamurca mevkiindeki çalışmalarla devam ediyor. lçedeki turizmi canlandırmak ve turizm altyapısını güçlendirmek amacıyla Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve Ayancık Belediyesi iş birliğinde çalışmalar yürütülüyor.

Çamurca mevkiinde devam eden bu çalışmalar kapsamında istinat duvarları, taş parke yol, ağaçlandırma, ahşap iskele ve çamurca burnu teraslama çalışması yapıldı. Bunun yanında hali hazırda yapımı devam eden balık restaurantı, mescid, oyun parkı, otopark ve dinlenme alanları gibi projelerle Ayancık, turizm tesisine kavuşuyor.

Plaj kısmındaki alanda soyunma kabinleri, duş kabinleri, aydınlatma çalışmalarının olduğunu söyleyen Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, “Çamurca Koyu, bu çalışmalarla birlikte Ayancık’ın turizminde bir marka değer olma yolunda ilerliyor. Bu projeler yıl sonu itibariyle tamamlandıktan sonra, Ayancık’a dışarında gelen vatandaşlarımıza kafe restoranı ile kış aylarında, plajıyla da yaz aylarında hizmet verecektir” dedi.…

Proje Geçmişi
  • 2017Projenin faaliyete geçirilmesi
  • 2016 – Çevre düzenlemesi
  • 2015 – Proje hazırlık ve onaylanması işlemleri